En person som var beviljad personlig assistans har under en längre tid fått insatsen utförd av en särskild hemtjänstgrupp. Enligt Vännäs kommun har orsaken bland annat handlat om rekryteringsproblem. Nu får kommunens vård- och omsorgsnämnd kritik av JO.
Enligt JO har den assistansberättigade personen inte har haft något reellt inflytande över när och hur insatsen skulle ges. Han har inte heller i tillräcklig omfattning kunnat styra över vilka personer som skulle utföra den.
I beslutet skriver JO Thomas Norling att den insats som hemtjänstgruppen har tillhandahållit inte har varit ett sådant personligt utformat stöd som insatsen personlig assistans är avsedd att vara. Inte heller kan hemtjänstpersonal anses vara sådana personliga assistenter som avses i LSS, menar JO.




